دورۀ خویش – ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده

دورۀ خویش - ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده
دورۀ خویش راهنمایی است کوتاه که راه و روش تغییر را آموزش می‌دهد.
این دوره برای افرادی است که می‌خواهند تغییری در زندگی روزمره خود ایجاد کنند، اما راهش را نمی‌دانند، ممکن است که راهش را بدانند ولی با پستی‌وبلندی مسیر آشنا نباشند، ممکن است که تجربۀ تغییر داشته‌اند اما نیاز به پیگیری و راهنمایی داشته باشند.

عادت‌ها بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند. بعضی عادات ارادی و برخی دیگر غیرارادی هستند.

همه به فکر تغییر جهان هستند، ولی هیچ‌کس به فکر تغییر خود نیست.
– لئو تولستوی

خوشبختانه تمام عادت‌های حیاتی ما، غیرارادی انجام می‌شود. عادت‌هایی که اگر حتی برای چند ثانیه جابه‌جا شوند، تأثیرهای غیرقابل بازگشتی خواهند داشت. اما در مقابل فقط مسئولیت عادت‌های ارادی به عهدۀ هرکس گذاشته‌شده است. انواعی که بر اساس آن کیفیت زندگی تغییر می‌کند. عادت‌هایی که بسیاری از آنها مخرب و تعدادی سازنده هستند که مسیر تغییر را دشوار یا هموار می‌کنند.

حذف عادت قدیمی یا ساخت عادت جدید؟

اگر نگاهمان به تغییر باشد، هرکدام از این روش‌ها راه گشای کارند. می‌توان عادت قدیمی را حذف کرد یا به‌جای آن عادت جدیدی ایجاد کرد.

در اینجا صحبتمان در مورد حذف عادت‌های مخرب یا ساخت عادت‌های سازنده است و برای هرکس این تعریف متفاوت است. اینکه مخرب یا سازنده را چگونه تعریف می‌کنیم.

عادت مخرب، عادتی است که پس از انجام آن احساس ناراحتی، شرم یا عذاب وجدان سراغمان می‌آید و هر بار از اینکه مجدد آن را تکرار کرده‌ایم، احساس خوبی نداریم. حتی عادت‌های مثبت اگر واقعی نباشند می‌تواند رویکرد تخریبی داشته باشند. مثل با مهربانی صحبت کردن با شخصی، زمانی که از او عصبانی هستید. خنده‌های مصنوعی برای اینکه دیگران ناراحتی شمارا نبینند و ازخودگذشتگی‌های بی‌جا و بی‌حد از این دسته هستند.

عادت سازنده، عادتی است که با انجام هربارۀ آن احساس رضایت، کامل بودن و آرامش نصیبان می‌شود. مهم نیست که چقدر کوچک و شخصی باشد یا چقدر بزرگ و فراگیر. مهم نیست که کار کوچکی مانند ۱۰ دقیقه کتاب خواندن در روز باشد یا ورزش جمعی در شرکت به همراه ۵۰ همکار. مهم این است که هر بار با انجام آن احساس رضایت می‌کنید. دوست دارید که بیشتر انجامش دهید، بیشتر وقت بگذارید و سعی می‌کنید که کارهای دیگر را هم با همین روش انجام دهید.

روشی برای تغییر

ساخت عادت‌های جدید روشی است که من هم به آن علاقه دارم و در چند سال اخیر برای تغییر کیفیت زندگی و روزمرۀ خود از آن استفاده کرده و می‌کنم. پیاده‌روی به‌جای ماشین‌سواری، تغییر روند غذا خوردن و ساده زیستی، نمونه‌هایی از آن هستند.

ساخت عادت‌های جدید، سازنده و تأثیرگذار است و آن را به هرکسی که از من راهنمایی می‌خواهد، توصیه می‌کنم. این بار کار را فراتر از توصیه انجام داده‌ام و در ۳ ماه اخیر بر روی دوره‌ای با عنوان «دورۀ خویش، ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده» کارکرده‌ام.

دورۀ خویش

این دوره ۲۲ روزه است که همراه روز صفر در مجموع ۲۲ روز می‌شود. روز صفر آغازگر مسیر است. می‌توان برای آن چندروز زمان گذاشت و بعد از انتخاب عادت دوره را شروع کرد.
این دوره به ۳ بخش (۳ هفته) تقسیم می‌شود و تمرین‌های آن روز براساس هر هفته تنظیم شده است.

دوره خویش - ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده ۰ هفته ۳ - تثبیت

پس از مشخص کردن «عادت سازنده» (در روز صفر)، گام نخست برای هماهنگ کردن عادت با روزمره برداشته می‌شود. در هفتهٔ اول شکل‌گیری عادت جدید و روش‌هایی برای ماندگاری آن آموزش داده می‌شود و تمرین‌های متناسبی پیشنهاد داده می‌شود. هفتهٔ اول برای پیگیری و استمرار عادت بسیار مهم است.

دوره خویش - ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده ۰ هفته ۳ - تثبیت

در هفتهٔ دوم، چالش‌های ساخت عادت سازنده بررسی می‌شود و برای بهبود و هماهنگی آن پیشنهادهایی داده می‌شود.

دوره خویش - ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده ۰ هفته ۳ - تثبیت

عادت سازنده مشخص‌شده و چالش‌های انجام آن نیز هماهنگ‌تر از سابق است. اکنون در هفتهٔ سوم، زمان تثبیت عادت جدید به‌عنوان به بخشی از روزمره است.

دانلود روز اول از هفتۀ اول (نمونه)

برخی از ویژگی‌های دورۀ خویش:

  • این دوره به همراه «روز صفر»، ۲۲ روزه است؛
  • ۳ مرحله است و از گام اول آغاز می‌شود؛
  • برای هرکسی قابل‌استفاده است و نیاز به دانش و مهارت خاصی نیست؛
  • برای هرروز تمرین خاصی وجود دارد؛
  • سعی کرده‌ام چالش‌های پیش رو را تا حد امکان در نظر بگیرم و برای برون‌رفت از آن روش‌هایی پیشنهاد کنم؛
  • کل دوره در یک فایل پی.دی.اف ارائه می‌شود؛
  • محتوای صفر تا صد آن جدید و تماماً نوشتۀ خودم است و از هیچ منبع دیگری ترجمه نشده است؛
  • روش امتحان شده است.

دیدگاه کاربران

مدت‌ها بود که دلم می‌خواست هرروز نرمش صبحگاهی رو مرتب انجام بدم ولی موفق نبودم یا فراموش می‌کردم و یا موکول می‌کردم برای وقت دیگر. اما با گرفتن این بسته و پیگیری‌های هرروز جهت یادآوری، باعث شد که این کار رو به‌طور مداوم انجام بدم.
– ژیلا نایبی، معلم بازنشسته

دوره رو شروع کردم برای تعهد به هدفم و تغییرم. هرروز یه چیز جدید میومد تو زندگیم با سرعت زیاد پیش رفت تغییر جایگزینم روبهش اضافه کردم و هرروز، روزی نیم تا یک ساعت بعضی مواقع بیشتر روی تغییرم کار می‌کردم و خودم رو با تغییر جایگزین مشغول می‌کردم. بالاخره تا روزایه ١٢-١٣ رسیدم و هرروز کارم رو انجام می‌دادم. از این روز یه مسافرتی و کارهایی جلو مسیرم او مد که اونها هم هدف اصلیم هستند تو زندگیم. نشد چند روزی «دورهٔ ٢١» رو ادامه بدم تا یک هفته بعد دوباره شروع کردم و یه جورایی تغییر رفته بود توم و ناخودآگاه به‌کاری می‌خواستم بهش تعهد بدم نکنم دیگه حتی فکرم نمی‌کردم.

توی سفر هرروز جلوی یک منظره بی‌نظیر با خودم گفتگو داشتم و از دلم و خود «واقعیم» می‌شنیدم و مسیر می‌گرفتم. روز ١٨ بودم و بعد یک روز که دوباره با خودم مدیتیشن می‌کردم و همین‌جور به منظره خیره شده بودم یکی به هم گفت الآن وقت خواندن روز ١٩ هست. همونجا موبایل رو درآوردم و شروع یه خون دن کردم. آن‌قدر برام عجیب بود که انگار تو این مدت که دغدغه ذهنی داشتم و منتظر جواب یا یه راه‌حل بودم با خواندن اون روز انگار داشت باهام حرف می‌زد و دقیقاً چیزایی رو گفت که اون مدت ذهنم رو مشغول کرده بود.

وقتی خواندمش آن‌قدر احساسی شدم که گریم گرفت و فهمیدم که وقت خواندنش الآن بود و قرار بود اون موقع یه ندایی به هم داده بشه که این‌رو بخوان. از اون موقع ازنظرم گذشت که عجله نباید کرد تو خواندن این دوره و سرسری رد شد. واقعاً کمکم کرد و مطمئنم اگر «نیاز» به تغییر جدید داشته باشم بازهم دوره خویش رو شروع می‌کنم.
– ارشیا مسعودی، ماجراجو و برگزارکنندهٔ تورهای طبیعت گردی

باوجوداینکه ممکن بود هرروز تمرینم رو آنطور که از خودم انتظار داشتم، انجام ندم، ایمیلی که هرروز به‌دستم می‌رسید باعث می‌شد بیشتر از حالت عادی نسبت به خودم آگاه باشم. حتی اگر تنبلی می‌کنم، آگاه باشم.

ایمیل‌ها باعث می‌شد کمتر خودم رو قضاوت کنم و با خودم مهربان‌تر باشم و درنتیجه راحت‌تر تمرین روزم رو انجام بدم. متن نوشتهٔ هرروز گاهی به طرز عجیبی احساس آن روز من رو بیان می‌کرد که برام خیلی جالب بود. انگار کسی از قبل من رو درک کرده بود.
– موژان آذر، مترجم در سایت قدم زدن در باغ عدن

تجربهٔ من در ارتباط با تغییر و دورهٔ ٢١ روزه باوجود وقفه‌ای که بین دوره به وجود او مد بسیار جالب بود. روزهای اول پیگیر وار عادتِ جدید وارد زندگی من شد و کم‌کم تکرار هرروزهٔ آن شبیه به یکی از وعده‌های غذایی شد.
– طلوع مرادی، عکاس طبیعت

با توجه به موضوع ترک عادت‌های روتین و ساختن عادت‌های جدید، برایم جالب شد تا خودم را با اطلاعات جدید در این دوره و تجربه حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر محک بزنم.

بر اساس علایق و روند فکری شخصی‌ام گاهی بدون برنامه‌ریزی و هدف خاصی کم‌وبیش با عادت‌های روزمره سعی می‌کردم برخوردهای مختلفی داشته باشم که بیشتر منجر به نتایج زودگذر می‌شد. اما ای نبار سعی کردم به‌صورت کاملاً آگاهانه و خلاق خودم را به چالش بکشم.

من طراح گرافیک هستم و معمولاً طراحان در پایان سال به خاطر شلوغی کارها و تحویل پروژه‌ها به‌شدت دچار بی‌نظمی و بی‌برنامگی می‌شوند و بیشتر تلاش می‌کنند مسیر انجام کارها را به‌گونه‌ای پیش ببرند تا همه‌چیز درست و بی‌نقص به اتمام برسد، این موضوع وقت و انرژی زیادی می‌برد و معمولاً طراح از زندگی عادی خارج‌شده و شبانه‌روز در حال کار همراه استرس و کم‌خوابی و عجله است.

در این میان من تلاش کردم از خود این دوره و موضوع ساخت عادت جدید الهام بگیرم. هرروز بنا بر نیاز پروژه چندخطی از محتوای دفترچه کارگاه را رأس ساعت مشخصی می‌خواندم، ساعتی را روی آن موضوع متمرکز می‌شدم، درباره‌اش جستجو می‌کردم و مطالبی را برای یادآوری یادداشت می‌کردم. درواقع خود دوره را به‌عنوان یک عادت جدید انتخاب و شروع کردم. آن‌هم میان شلوغی‌ها و به اصطلاح گرفتاری‌های شب عید. این ماجرا نتایج مختلفی داشت که مهم‌ترینش بازگرداندن تمرکز و آرامش نسبی در میان مشغله‌ها بود که این نکته توجهم را به خودم و جزییات اطرافم جلب می‌کرد و ذهن با تمام شلوغی‌اش راحت‌تر با محیط و بی‌نظمی‌های اطراف هماهنگ می‌شد.

نکته جالب دیگر برنامه‌ریزی و تقسیم انرژی و به‌نوعی استراحت اجباری یا شرطی بود که مثل ورزش عمل می‌کرد و کمی مرا از فضای روزمره به نقطه‌ای دور پرتاب می‌کرد که نتیجه‌اش کمک به بروز خلاقیت بیشتر در ادامه کار و باقی روز بود. این همان موضوعی بود که قبل‌تر به شکل تجربی و ناآگاهانه امتحان کرده بودم و ای نبار شکل تازه‌ای پیدا کرد.
– امید نعم‌الحبیب، طراح گرافیک

کانال تلگرام خویش

خرید از طریق کارت اعتباری یا PayPal

ابهامی دارید؟

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موبایل

موضوع

پیام شما