دورۀ تغییر خویش – ۲۱ روز برای ساخت عادت سازنده

دورهٔ تغییر خویش
همه به فکر تغییر جهان هستند، ولی هیچ‌کس به فکر تغییر خود نیست.
– لئو تولستوی
دورهٔ خویش راهنمایی است کوتاه که راه و روش تغییر را آموزش می‌دهد.این دوره برای افرادی است که می‌خواهند تغییری در زندگی روزمره خود ایجاد کنند، اما راهش را نمی‌دانند، ممکن است راهش را بدانند ولی با پستی‌وبلندی‌های مسیر آشنا نباشند، برای آن‌هایی که تجربهٔ تغییر داشته اما نیاز به پیگیری و راهنمایی دارند.

زندگی از روی عادات

زندگی ما مجموعه‌ای ست از عادت‌های ارادی و غیرارادی.

خوشبختانه مسؤولیت عادت‌های غیرارادی بر عهدهٔ ما نیست و خود بدن نظم و تعادل آن را ادامه می‌دهد؛ اما برعکس، عمق و کیفیت زندگی کاملاً ارادی و خواستنی است. ازاین‌رو ساخت عادت‌های سازنده، هرچند کوچک، در بهبود کیفیت زندگی‌مان تأثیر مستقیم دارد و جزئی از مسؤولیت‌هایمان است.

در دورهٔ خویش به دو دلیل ما صحبتی از تغییر عادت‌های قدیمی نمی‌کنیم؛

۱؛ عادت‌های قدیمی اغلب با محرک‌های مختلف یادآوری می‌شود و تغییر آن یعنی تغییر محرک‌ها. ازاین‌رو این کار نیاز به مهارت بیشتری در تغییر عادت دارد و ما آن را به‌وقت دیگری می‌سپاریم.

۲؛ عادت‌های قدیمی باانرژی و احساس‌های منفی و ناراحت‌کننده‌ای مانند خجالت، شرم یا کمبود اعتمادبه‌نفس همراه است و تغییر آن نیاز به نیروی قوی‌تری دارد که شاید برای همه ممکن نباشد؛ اما ساخت عادت جدید باانگیزه و انرژی مثبت همراه است و شکل‌دهی آن بسیار ساده‌تر است.

پس به‌جای آنکه وقتمان را بگذاریم و عادت‌های قدیمی را حذف کنیم، آن‌ها را کم‌کم با عادت‌های جدید (سازنده) جابه‌جا می‌کنیم. باگذشت زمان، عادت‌های جدید و لذت‌بخش جایگزین نوع کهنه و ناخوشایند می‌شود.

برای استفادهٔ بهتر از این دوره، پیشنهاد من ساخت فقط یک عادت جدید (سازنده) در هر دوره است. شروع کردن چندتایی آن‌ها فقط شانس انجام ندادنش را تقویت می‌کند و سرخوردگی پس‌ازآن را مهیا می‌کند.

روز صفر مبنای شروع این دوره است و نیاز است که به آن‌ وقت کافی داده شود. اگر لازم است برای آن چند روز اختصاص بده و تا زمانی که نیاز داری در روز صفر بمان.

تمام محتوای ۲۲ روزه (روز صفر + ۲۱ روز) به همراه مسئولیت استفاده از آن، در این فایل و در اختیارت است. پیشنهاد من مطالعه و انجام تمرین‌ها به‌صورت روزانه است. اگر روز اول، کل محتوای این دوره را مطالعه می‌کنی، یادت باشد تا دوباره وقت مناسب برای تکرار روزانهٔ آن فراهم کنی.

نوشتهٔ مرتبط: تغییر؛ حذف عادت قدیمی یا ساخت عادت جدید؟

روشی برای تغییر

ساخت عادت‌های جدید روشی سازنده و تأثیرگذار است که من هم به آن علاقه دارم و در چند سال اخیر برای تغییر کیفیت زندگی و روزمرۀ خود از آن استفاده کرده و می‌کنم. پیاده‌روی به‌جای ماشین‌سواری، تغییر روند غذا خوردن و ساده زیستی، نمونه‌هایی از آن هستند.

دورهٔ تغییر خویش - ویرایش جدید

دورۀ تغییر خویش

این دوره به همراه «روز صفر»، ۲۲ روزه است. روز صفر آغازگر مسیر است. روز بسیار مهمی است و نیاز به تمرکز و توجه دارد.

این دوره به ۳ بخش (۳ هفته) تقسیم می‌شود و تمرین‌های آن روز براساس هر هفته تنظیم شده است.

هفتهٔ اول: گام نخست

پس از مشخص کردن یک عادت سازنده در روز صفر، اولین قدم برای هماهنگ کردن عادت با روزمره برداشته می‌شود. هفتهٔ اول برای شکل‌گیری عادت جدید و روش‌هایی برای ماندگاری آن است. تمرین‌های متناسبی پیشنهاد داده می‌شود و راه عبور از چالشهای پیش‌رو آموزش داده می‌شود.

هفتهٔ دوم: تغییر

پس از گذشت یک هفته، عادت سازنده بررسی و درصورت نیاز با شرایط زندگی تنظیم می‌شود.

هفتهٔ سوم: تثبیت

اکنون در هفتهٔ سوم، زمان تثبیت عادت جدید به‌عنوان به بخشی از روزمره است.

نمونهٔ دورهٔ تغییر خویش – روز هشتم
نمونهٔ دورهٔ تغییر خویش – روز هشتم

دانلود روز هشتم (نمونه)

برخی از ویژگی‌های دورۀ تغییر خویش:

  • بر اساس انرژی اعداد تهیه‌شده است؛
  • هرروز با جملهٔ تأکیدی (Affirmation) آغاز می‌شود؛
  • برای هرکسی قابل‌استفاده است و نیاز به دانش و مهارت خاصی نیست؛
  • برای هرروز تمرین خاصی وجود دارد؛
  • سعی کرده‌ام چالش‌های پیش رو را تا حد امکان در نظر بگیرم و برای برون‌رفت از آن روش‌هایی پیشنهاد کنم؛
  • کل دوره در یک فایل پی.دی.اف در دسترس است؛
  • روش امتحان شده‌ای است؛
  • محتوای صفر تا صد آن جدید و تماماً نوشتۀ خودم است و از هیچ منبع دیگری ترجمه نشده است؛

دیدگاه کاربران

روزانه بودنِ برنامه و انجام تمرین‌ها بهم تعهد می‌داد مسیر جدیدم را ادامه بدم. نوشته‌ها بهم آگاهی داد تا شناخت بهتری داشته باشم از رویدادهای زندگیم. در نتیجه به‌آرامی بتونم تغییری را بپذیرم و در لحظه حضور داشتن را به عادت تبدیل کنم.
– افسانه بهمنی، تیر ۱۳۹۶

مدت‌ها بود که دلم می‌خواست هرروز نرمش صبحگاهی رو مرتب انجام بدم ولی موفق نبودم یا فراموش می‌کردم و یا موکول می‌کردم برای وقت دیگر. اما با گرفتن این بسته و پیگیری‌های هرروز جهت یادآوری، باعث شد که این کار رو به‌طور مداوم انجام بدم.
– ژیلا نایبی، معلم بازنشسته

فهمیدم که وقت خواندنش الآن بود و قرار بود اون موقع یه ندایی به هم داده بشه که این‌رو بخوان. از اون موقع ازنظرم گذشت که عجله نباید کرد تو خواندن این دوره و سرسری رد شد. واقعاً کمکم کرد و مطمئنم اگر «نیاز» به تغییر جدید داشته باشم بازهم دوره خویش رو شروع می‌کنم.
– ارشیا مسعودی، ماجراجو و برگزارکنندهٔ تورهای طبیعت گردی

متن نوشتهٔ هرروز گاهی به طرز عجیبی احساس آن روز من رو بیان می‌کرد که برام خیلی جالب بود. انگار کسی از قبل من رو درک کرده بود.
– موژان آذر، نقاش

تجربهٔ من در ارتباط با تغییر و دورهٔ ٢١ روزه باوجود وقفه‌ای که بین دوره به وجود اومد بسیار جالب بود. روزهای اول پیگیر وار عادتِ جدید وارد زندگی من شد و کم‌کم تکرار هرروزهٔ آن شبیه به یکی از وعده‌های غذایی شد.
– طلوع مرادی، عکاس طبیعت

بر اساس علایق و روند فکری شخصی‌ام گاهی بدون برنامه‌ریزی و هدف خاصی کم‌وبیش با عادت‌های روزمره سعی می‌کردم برخوردهای مختلفی داشته باشم که بیشتر منجر به نتایج زودگذر می‌شد. اما اینبار سعی کردم به‌صورت کاملاً آگاهانه و خلاق خودم را به چالش بکشم.
– امید نعم‌الحبیب، طراح گرافیک

پرسشی داری؟

نام *

ایمیل *

موضوع

پیام

شغلم راهنمای درون‌گردی و آموزشم از نو یادگیری (آموخته‌زدایی) است. من در اینجا از روش‌هایی برای ساخت زندگی باکیفیت می‌نویسم. راه من پیشنهاد است و تغییر را از خود شروع می‌کنم. سعی می‌کنم هرآن چه می‌گویم، می‌نویسم و آموزش می‌دهم، از تجربهٔ شخصی‌ام باشد و نه از دانشی که جسته‌گریخته در ذهن دارم.