چگونه به دیگران کمک کنیم و کمک بگیریم

دست‌های یاری‌گر

چطور کمک کنیم؟ پرسشى بسیار مهم و چه‌بسا دانستن دلیل کمک‌مان بسیار مهم‌تر از چگونه کمک کردن است.

اول بدانیم که چرا کمک می‌کنیم. آیا برای بهبود رفتار، رویکرد یا روشی کمک می‌کنیم یا سعی می‌کنیم سنگی را از جلوی پای کسی برمی‌داریم. به نظرم، ما به هیچ‌کس و هیچ‌چیز جز خودمان کمک نمی‌کنیم ولی لازم است که به آن آگاه باشیم، چون در غیر این صورت متوقع می‌شویم و درنتیجه دلخور! دلخور از زمانه، روزگار و مردم که من چه‌کارهایی در این دنیا و برای چه کسانی انجام داده‌ام ولی در آخر هیچ خیری ندیده‌ام.

اما ذات انسان طوری طراحی‌شده که با کمک کردن خوشحال می‌شود و احساس مفید بودن پیدا می‌کند. پس بهتر است بدانیم که برای چه و به که کمک می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم به نوشتۀ ما کمک نمی‌کنیم مگر به خودمان، نگاهی بیاندازید.

از تمایل ما برای کمک به دیگران، می‌توان شادی را به‌جای افسردگی آموخت.
‍- جرالد جمپولسکی

فعل کمک

در فعل کمک، دو قسمت کمک‌خواستن و کمک کردن نهفته است؛ یعنی تا زمانی که درخواست کمک نشود، آن کار دخالت، دلسوزی و ترحم محسوب می‌شود؛ که در این حالت هر دو طرف کمک‌ گیرنده و کمک‌ دهنده، احساس ناخوشایندی خواهند داشت.

چگونه به دیگران کمک کنیم و کمک بگیریم؟

۱. گوش کنید. در شرایطی کمک مؤثر خواهد بود که درخواستی براى آن باشد. اینکه فکر کنیم فردی کمک می‌خواهد ولی نمی‌داند، دلیل کافی برای وارد عمل شدن نیست. ممکن است که کمک ما موردنیاز فرد نباشد و برعکس کمکى از دیگری در آن شرایط مفید باشد.

۲. اگر فکر می‌کنید کسی محتاج کمک شماست، درواقع این‌طور نیست! اولین کسی که محتاج کمک است، خودمان هستیم. تحقیقات بسیاری در مورد تأثیر مستقیم کمک کردن بر روی فرد کمک دهنده انجام‌شده و نشان می‌دهد که اثر مستقیم معنوی آن بر روی خود شخص است. اگر دقت کنید و کمی هم انصاف به خرج دهید، متوجه خواهید شد که نیاز خودتان برای کمک کردن بسیار بیشتر از کمک‌ گیرنده به آن است.

۳. هنر درخواست کردن. برای بسیاری از ما درخواست کردن بسیار مشکل است. حتی برای کارهای کوچک نیز از کمک‌ خواستن خجالت می‌کشیم. بیشتر ترجیح می‌دهیم تا آن کار را خودمان انجام دهیم تا از دیگرى درخواست کنیم. این مورد هم از احساس‌های منفی مانند خجالت، غرور یا نیازمندی نشأت می‌گیرد. برای من بارها پیش‌آمده که به دلیل‌های گفته‌شده از کاری پشیمان شده‌ام چون نیاز به درخواست داشته است. کاری که با کمک‌های دوستانه می‌توانست نتیجه‌ای بسیار مفید برایم داشته باشد. در حقیقت این قسمتی است که من نیز در تمرین کردنش هستم. پیشنهاد می‌کنم این ویدیو را ببینید. عنوانش همین است: «هنر درخواست کردن». سخنرانی آماندا پالمر در تِد، راجع به زندگی‌اش و درخواست کمک است و توضیح می‌دهد چگونه بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری مردمی (crowdfunding) در حوزۀ موسیقی تا به امروز را به انجام رسانده است.

۴. اگر به فکر سرمایه‌گذاری مادی یا معنوی هستید، کمک کردن در آن دسته نمی‌گنجد. اگر کاری می‌کنید و انتظار دارید که در قبالش کاری برایتان انجام شود، باید بگویم که ناامید خواهید شد. اگر دانسته کمکی می‌کنید که در قبالش پاداش مادی یا معنوی بگیرید، بهتر است انجامش ندهید. ولی معتقدم که اگر کمکی را با خلوص نیت انجام دهید و انتظار پاداشی نداشته باشید، حتماً نتیجۀ آن را در زندگی‌تان احساس خواهید کرد.

۵. در موردی کمک کنید که از شما درخواست شده، نه آن چیزی که شما می‌خواهید. ممکن است فرد برای کمک خاصی نزد شما آمده باشد. درصورتی‌که توان انجامش را ندارید، بهتر است پوزش بخواهید و انجام ندهید تا کاری را انجام دهید که خود صلاح می‌دانید و در آخر مقبول ایشان هم نیست.

همۀ ما نیازمند کمک هستیم. هرکدام به‌نوعی. در جامعۀ سالم، افراد از روی علاقه و نه رفع مسئولیت اجتماعی برای کمک به هم‌نوع خود مشارکت می‌کنند.

بسیار باارزش‌تر است که مستقیماً بدانید کمکتان برای چه شخصی است و چگونه از آن استفاده می‌شود تا اینکه فقط پولی بدهید و یا کمکى کنید. کمک‌های مالی خوب است ولی کافی نیست. اگر پشت آن نیتی نباشد، پول در آخر کمک چندانی نمی‌کند. اولین مرحله برای بهبود دادن مسئله‌ای در جامعه، «نیت» انجام آن است. اینکه بخواهید باعث تغییری شوید، بخواهید برای کسی فقط باشید یا بخواهید که کسی سلامتی‌اش را بازیابد.

به قدرت خواست خود شک نکنید. معجزۀ محبت، لطف و عاطفه، فقط و فقط با خواست شما فعال می‌شود.

این تکه را از کتاب پیام ‌گم‌گشته – عرفان بومیان استرالیا نقل‌قول می‌کنم:

«در جامعۀ ما پزشک به نزدیکان بیماری که انواع درمان‌های ممکن دربارۀ او به‌کاررفته و بااین‌همه در وضعیت بحرانی و خطر مرگ به سر می‌برد، می‌گوید هر کاری که در توانش بوده، انجام داده است.» بارها این عبارت را شنیده‌ام: «متأسفم. کار دیگری از ما ساخته نیست. اکنون همه‌چیز به لطف خدا بستگی دارد.» اما این جمله، به طرز خنده‌آوری وارونه است.

درخواست من

من از امروز تمرین کمک خواستن را از شما آغاز می‌کنم. می‌خواهم که با غول خجالت، حیاء و نیازمندیِ درونم روبرو شوم. از این به بعد سعی می‌کنم تا «هنر درخواست‌کردن» را تمرین کنم. هم در اینجا و هم بیرون از اینجا. برای خودم و بسیاری دیگر، دیدن افراد مصمم لذت‌بخش است و انجام دادن کاری، برداشتن سنگی از سر راهشان یا باز کردن گره‌ای در مسیر آنها بسیار شیرین است. گمان می‌کنم شیرینی آن به این دلیل است که با دیدن افراد مصمم، آن بخشی از درون ما تحت تأثیر قرار می‌گیرد که نیاز به ساختن، پشتکار و پیگیری دارد. همچنین کمک‌کردن‌مان به این افراد، کمک مستقیمی به خودمان و درنتیجه دیده شدن این نیاز درونی است.

هفتۀ آینده تولد ۳۴ سالگی‌ام است. مانند سال گذشته، می‌خواهم هدیه‌ای برای خودم آماده کنم؛ اما امسال می‌خواهم هدیه‌ای هم برای شما (مخاطب عزیز) در نظر بگیرم. خودم همیشه از این کار خوشم می‌آمد و دوست داشتم که زمانی این کار را انجام دهم. برایم بسیار جالب است که در روز تولد فردى دیگر، از خود او هدیه‌ای بگیرم.

هدیۀ من به شما

می‌خواهم راهنمای چندصفحه‌ای رایگانى را از نکته‌هایی که به دیدم برای زندگی روزانه سودمند است، آماده کنم و در اختیار شما قرار دهم. این نکته‌ها از نوشته‌های پرمخاطب قدم زدن در باغ عدن و نوشته‌های جدید خواهد بود. خواهشمندم در نظرخواهی زیر بگویید از چه آموزه‌هایی بیشتر لذت می‌برید و در روزمره برایتان سودمند است.

هدیۀ من به شما چه باشد؟

نتیجهٔ آراء

Loading ... Loading ...

اگر جمع‌بندی این نظرسنجی زود انجام شود، می‌توانم فایل را برای روز تولد و هم‌زمان با هدیۀ تولد خودم آماده کنم.

موسیقی پیش‌زمینه حین نوشتن: Purl – Behind Clouds


راهنمای کوتاه ساده‌زیستی

شغلم راهنمای درون‌گردی و آموزشم از نو یادگیری (آموخته‌زدایی) است. من در اینجا از روش‌هایی برای ساخت زندگی باکیفیت می‌نویسم. راه من پیشنهاد است و تغییر را از خود شروع می‌کنم. سعی می‌کنم هرآن چه می‌گویم، می‌نویسم و آموزش می‌دهم، از تجربهٔ شخصی‌ام باشد و نه از دانشی که جسته‌گریخته در ذهن دارم.

3 دیدگاه

 1. […] بدهم. هنوز به جمع‌بندی برای هدیهٔ شما نرسیده‌ام. قرار بود که بگویید «هدیهٔ من به شما چه […]

  پاسخ دادن
 2. […] برای مخاطبان «قدم زدن در باغ عدن» آماده کنم. دریک نظرسنجی از کاربران خواستم که بگویند تمایل به یادگیری چه چیزی […]

  پاسخ دادن
 3. احمددانایی فر - بندرخمیر
  ۱۴ آذر، ۱۳۹۵

  موفق باشید

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *