۹ مانع رسیدن به پول چیست؟

چند سالی است که کتاب و فیلم «راز» منتشرشده و علاوه بر استقبال جهانی، در ایران هم طرفداران خاص خود را پیداکرده است. عده‌ای از آن به امیدی وسیله‌ای برای خواسته‌هایشان استفاده کرده و آن را چند ده باری خوانده‌اند.

قانون جذبی که در این کتاب صحبت می‌شود، آن‌قدر ساده و سهل به نظر می‌آید که گویی فقط با تصویر کردن رؤیاها فقط باید منتظر پستچی بمانی تا آن‌ها را یکی‌یکی بیاورد.

البته به گمانم قوانین طبیعت آن‌قدر هم سخت و دور از دسترس نیست ولی نیاز به یادگیری مهارت‌های آن دارد.

چند روز پیش در گشت‌وگذار اینترنتی، تبلیغی در گوشهٔ صفحهٔ یوتیوب توجهم را جلب کرد. تبلیغ از مؤسسه‌ای بود که قبلاً نیز یک دورهٔ کوتاه چی (Qi) گذرانده بودم که البته بعد از گذشت مدتی و دریافت ایمیل‌های بیش‌ازاندازه، از دوره خارج شدم و دیگر برنگشتم.

این بار دوره از کسی بود که مدعی بود موانع انرژی برای رسیدن به پول را رفع می‌کند. مانند دوره‌های مشابه، داستان‌هایی از افراد مختلف نقل‌شده بود که چطور هرکدامشان تنها بعد از گذشت مدت کوتاهی، مسیر جذب پول برایشان هموارشده بود. این پول‌ها برای هرکسی به شکلی ظاهر می‌شد. برای یکی اضافه‌حقوق، یکی دیگر برنده شدن در قرعه‌کشی یا ارثی برای دیگری بود.

به نقل از Mindvalley (همان مؤسسهٔ برگزارکنندهٔ دوره)، خانم کریستی ماری کلاس‌های خصوصی و گروهی بسیاری برای افراد به‌صورت حضوری و غیرحضوری برگزار کرده و تنها دریکی از آن دوره‌ها که ۴۰۰ نفر شرکت‌کننده داشته است، میزان درآمد به‌دست‌آمده برای شرکت‌کننده‌ها و تنها بعد از یک ماه چیزی در حدود چند میلیون دلار بود.

کریستی می‌گوید که در تمام افراد موانعی وجود دارد که بیشتر در کودکی شکل‌گرفته که دلایل همان موانع یا گرفتگی‌های جذب برکت است. او به ۲۴ اصل رسیده است که می‌گوید هرکسی چندین مورد از این‌ها را در خود دارد و برای حل آن باید یکی‌یکی با این موانع آشنا و از آن‌ها عبور کند.

من هم در جلسهٔ معرفی برنامهٔ او شرکت کردم که در این جلسهٔ یک ساعت و نیمه، با ۹ مورد از این اصول آشنا شدم. طبیعتاً کل برنامه رایگان نبود و برای ادامهٔ آن و دسترسی به محتوای کامل می‌بایست مبلغی (حدود ۳۰۰ دلار) را پرداخت می‌کردم که من نکردم. اما همین چند مورد هم برایم جالب و تلنگر مناسبی بود.

همراه دورهٔ معرفی، راهنمای کوتاه و ویدیویی ارائه‌شده بود که در اینجا قابل‌دسترس است. در انتهای این نوشته، آنچه از ۹ مانع رسیدن به پول آموخته‌ام را به اشتراک می‌گذارم.

ریشهٔ موانع از کجاست؟

هرکداممان از کودکی با آموزه‌هایی رشد می‌کنیم که بسیاری از آن‌ها در طول زمان تغییر نمی‌کند و نسل به نسل منتقل می‌شود. گاهی حتی بدون اینکه دلیل آن را جویا شویم، رفتار، باور یا نگرشی را تکرار می‌کنیم.

باورهای متناقضی که گهگاه با پرسش شخص دیگری متوجهش می‌شویم. به‌عنوان نمونه در بخشی از آموزه‌های ما همواره بر صداقت و راستی تأکید شده اما در مقابل مواقعی ما را به انتخاب «دروغ‌های مصلحتی» راهنمایی می‌کند. حال اینکه مصلحت را که می‌سنجد و در چه شرایطی می‌سنجد، خود موضوعی است.

همچنین به ما یاد داده‌شده که به دیگران کمک کنیم و تنها به خود توجه نکنیم. خب این آموزه‌ای بسیار نیکو و مهم است. چه‌بسا که اگر در تک‌تک ادیان کمی کنجکاوی کنیم، راه سعادت و کمال را همنوع دوستی و برابری با دیگران انسان‌ها و موجودات طبیعت نشان داده است. در مقابل کمک به دیگران، ما را همیشه از عواقب اعتماد کردن به دیگری و توجه به منافع دیگری ترسانده‌اند. اینجاست که مثال‌هایی چون «کلاهت را محکم بچسب» یا «گلیم خودت را از آب بکش بیرون» با اصل کمک به دیگری تناقض دارد.

بااینکه می‌دانیم کار و راه درست کدام است، اما توانایی انجامش را نداریم. این بدان دلیل است که نیروی ترس برای ذهنمان قوی‌تر از هر چیز دیگری است و از ترس مباداها، گزینه‌ای را بر اساس منافع شخصی انتخاب می‌کنیم.

از همین رو، آنچه می‌پنداریم با آنچه رفتار می‌کنیم با یکدیگر در تضادند و همین پیچیدگی‌های بسیاری در شخصیت ما ایجاد می‌کند.

آنچه من نیز از کارگاه «از بین بردن موانع برکت» (Unblock Your Abundance) و دیگر آموزه‌هایی در این مورد یاد گرفته‌ام تا حد زیادی با یکدیگر مشابهت دارد و همگی ریشه در باورهای متناقض ما دارند. مانند این‌یکی که گاهی ما به پول یا پولدار شدن علاقه داریم ولی همچنان فکر می‌کنیم که پول کثیف است. یا از طرفی مایل به کسب ثروت باشیم ولی پول را همانند چرک کف دست ببینیم.

۹ مانع رسیدن به پول

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، در کارگاه اینترنتی کریستی مِری، به ۹ مانع از ۲۴ مورد موانع رسیدن به پول اشاره شد. این موانع شامل:

مانع متداول ۱: کار سخت مساوی موفقیت است.

هر کاری که سخت باشد و انجامش طاقت‌فرسا، مسیر رسیدن به موفقیت نیست. برای رسیدن به موفقیت باید کاری را انتخاب کرد که برای طولانی‌مدت آن را انجام داد که در کارهای طاقت‌فرسا ممکن نیست.

مانع متداول ۲: باوری که پول را به‌عنوان ریشهٔ تمام پلیدی‌ها می‌داند.

این باور را همهٔ ما چندین بار شنیده و دیده‌ایم. شاید در همان مقایسهٔ غیرمنصفانهٔ «علم بهتر است یا ثروت» نیز، چنین تصوری از ثروت یا ثروتمندان برایمان تصویر شده است. بر اساس این باور، اگر نخواهیم انسان بدی باشیم، ترجیح می‌دهیم از پول فاصله بگیریم و تمام کاربرد پول را به افراد فاسد نسبت دهیم. اما آیا واقعاً این‌طور است؟

مانع متداول ۳: در دنیا عدالت وجود ندارد.

گاهی رکود و شکست‌های خود را به گردن بی‌عدالتی دنیا می‌اندازیم و نکته‌های آموزندهٔ آن را نادیده می‌گیریم. برای اینکه خود را از اشتباهات پی‌درپی خود تبرئه کنیم می‌گوییم که هرچه کردیم نشد.

مانع متداول ۴: من تنها زمانی خوشحال می‌شوم که… .

گاهی چیزهای لذت‌بخش و دلایل بسیاری برای رضایت و خوشحالی ما در زندگی وجود دارد ولی ما دلیلی برای خوشحالی خود نمی‌بینیم. بسیار داریم اما آن‌ها را کافی نمی‌بینیم و خوشحالی خود را محدود به داشتن چیزهایی و رسیدن به جایگاهی موکول می‌کنیم. بخشی از حس برکت از توجه به داشته‌های فعلی‌مان شکل می‌گیرد. بهتر است قدردانی از آن‌ها را از همین امروز آغاز کرد.

مانع متداول ۵: احساس می‌کنم توانایی تغییر ندارم.

تا زمانی که شروع به حرکت نکنیم و به‌اصطلاح در انتظار «جذب پول» باشیم، چیزی در زندگی ما تغییر نمی‌کند. باید تغییر را آغاز کرد و سپس منتظر ماند.

مانع متداول ۶: احساس می‌کنم به پول نیازی ندارم.

پولی که دارم کفاف زندگی‌ام را می‌دهد. البته اگر درون و بیرونمان به این باور اعتقاد داشته باشد و احساس بی‌نیازی کند که بسیار عالی است؛ اما زمانی مشکل پدیدار می‌شود که در ظاهر احساس بی‌نیازی می‌کنیم ولی در درونمان به‌شدت احساس نیاز به پول‌داریم. لازم است که هماهنگی میان بیرون و درونمان شکل بگیرد.

مانع متداول ۷: باوری که افراد ثروتمند انسان‌های بدی هستند.

با قضاوت یا باتجربه‌های مختلف، متهم کردن افراد ثروتمند به بدی، راحت‌ترین کار برای به دست نیاوردن پول است. گاهی برای اینکه از سختی مسیر شانه خالی کنیم، ترجیح می‌دهیم که دلیل آن را بی‌ارزش کنیم.

مانع متداول ۸: باوری که پول از من شخص دیگری می‌سازد.

این باور نیز به مانع قبلی نیز مربوط می‌شود. با خود می‌پنداریم که نکند با پولدار شدنمان، رفتارمان به دیگران تغییر کند و جور دیگری شویم. البته که اگر ظرفمان بزرگ و ظرفیتمان غنی باشد، شانس تغییر منفی شخصیتمان کم خواهد شد.

مانع متداول ۹: باوری که پول ساختن کار ساده‌ای نیست.

گاهی آن‌قدر پول درآوردن را سخت و دشوار می‌بینیم که تنها فکر کردن به آن کافی ست تا ما را در مبل خانه گرفتار کند. اما ممکن است به دست آوردن روزی و پول ازآنچه فکر می‌کنیم هم ساده‌تر است.

عبور از موانع رسیدن به پول

ممکن است در طول زندگی با افرادی آشنا شده باشی که پول در زندگی آن‌ها نقش متفاوتی داشته و برخورد آن‌ها را با دنیای پیرامونشان تغییر داده است. این‌ها افرادی‌اند که دلایل محکم شدن باورهای (موانع) قدیمی‌مان هستند.

اکنون زمان بازنگری باورهای گذشته و ارزیابی آن‌هاست. آیا این باورها در زندگی‌ات تأثیر مثبت دارند یا بیشتر مخرب‌اند؟ اگر باور، دیدگاه یا نگرشی دیگر برایت مفید نیست، زمان رها کردنش است.

امیدوارم که از امروز توانایی جذب، نگهداری و رشد برکت (پول، محبت، قدردانی و…) در زندگی‌ات بیش‌ازپیش شود.

نقطهٔ عطفی در میانهٔ راه - بنر

از این نوشته لذت بردی؟ به اشتراک بگذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *