علاوه بر من محققان هم شما را به پیاده‌روی دعوت می‌کنند

آیفون علاوه بر کاربردی که برایم دارد، انگیزه ساز هم  هست. به گذشته که برمی‌گردم متوجه می‌شوم که از فردای خرید آیفون ۴S (به‌زودی چهارساله می‌شود) تا به امروز، پیاده‌روی‌ام بیشتر شده و فقط چهار روز بعدازآن پروژۀ عکاسی به نام «پروژۀ ۳۶۵» را آغاز کردم که برای مدت یک سال هرروز یک عکس می‌گرفتم.

از دی‌ماه ۱۳۹۰ به بهانۀ خرید آیفون جدید و استفاده از تکنولوژی، میزان پیاده‌روی روزمرۀ من افزایش یافت. تا حدی که تا به امروز ۲۲۴۸ کیلومتر پیاده‌روی با Runkeeper ثبت کرده‌ام.

ازآن‌پس مسافت‌های دور و نزدیک را پیاده می‌رفتم. همان دوران بود که ماشینم را هم فروختم و پیاده‌روی به اولویت اولم برای جابه‌جایی تبدیل شد.

مسیر پیاده‌روی از میدان تجریش تا میدان راه‌آهن
مسیر پیاده‌روی از میدان تجریش تا میدان راه‌آهن

برای من پیاده‌روی چیزی بیش از روشی برای رسیدن به مقصد یا حفظ سلامتی است. باز شدن ذهن، خلاقیت و درک بهتر مسائل ازجمله ویژگی‌های بارز پیاده‌روی برای من بوده و هست. در بعضی مواقع ایدۀ انجام کاری یا روش اجرای آن در طول پیاده‌روی به من الهام می‌شود. یکی از این تجربه‌ها را پیش‌تر نوشته‌ام.

مرتبط: سه اتفاقی که خودخواسته رخ نمی‌داد

فواید پیاده‌روی

این روزها تحقیق‌های بسیاری درمورد فواید پیاده‌روی انجام‌شده و اشتراک‌هایی میان همۀ آنها وجود دارد. ازجمله تحقیق دانشگاه استنفورد که ارتباط مستقیمی بین پیاده‌روی و خلاقیت یافته است. در این مطالعه در مورد «الهام گرفتن خلاقیت» بین افراد نشسته و آنهایی که پیاده‌روی می‌کنند، محققان یافته‌اند که میزان خلاقیت افراد پیاده حدود ۶۰ درصد بیشتر است.

در بخشی دیگر از یافته‌های این تحقیق بیان می‌شود که حتی اگر فردی در فضای داخلی (روی تردمیل و مقابل دیوار) پیاده‌روی کند، بازهم حدود دو برابر بیشتر بازخوردهای خلاق در مقابل افراد نشسته خواهند داشت.

«فکرمی‌کردم که پیاده‌روی در فضای باز در مقابل روش دیگر آن روی تردمیل و در فضای کوچک و خسته‌کننده، کاملاً غیرقابل مقایسه باشد. اما نتیجه حیرت‌انگیز چیز دیگری بیان می‌کند.»
مریلی اُپِزو – یکی از محققان این تحقیق

مسیر پیاده‌روی به سمت بازار تهران
مسیر پیاده‌روی به سمت بازار تهران

پیاده‌روی یا دویدن؟

علاوه بر خلاقیت، پیاده‌روی سریع و کوتاه روزانه ۲۰-۳۰ دقیقه‌ای باعث طول عمر و سلامت عمومی بدن می‌شود. این روزها صحبت‌های بسیاری درمورد روش‌های طبیعی برای ورزش بیان می‌شود و عده‌ای از محققان حتی دویدن سریع را نه تنها سالم نمی‌دانند، بلکه در بعضی مواقع معتقدند که مضر است. علاوه بر آسیب‌های جسمی به عضلات، به ماهیچه‌های قلب نیز فشار می‌آورد. این گروه هم برای بهره بردن از فواید ورزش و کاهش مرگ ناگهانی از بی‌تحرکی، پیاده‌روی سریع را برای حدود ۱:۳۰ ساعت در هفته پیشنهاد می‌دهند.

اما قلب تنها عضوی از بدن نیست که از ورزش بیش‌ازحد آسیب می‌بیند. ورزش برای طولانی‌مدت می‌تواند حتی بر روی سیستم ایمنی بدن هم تأثیر بگذارد و خطر مریضی را افزایش دهد.

محققین دانشگاه ایلی نویز یافته‌اند که فعالیت‌های شدید طولانی‌مدت میزان پروتئین‌های التهاب آور را افزایش می‌دهد که درنتیجه باعث حیات ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی نیز می‌شود. این بدان معنی است که ممکن است تعداد دفعات بیمار شدن در این افراد افزایش یابد یا در زمان بیماری احساس ناخوشایندتری از دیگران را تجربه کنند.

شاید دوندگان دلیل دیگری برای انتخاب خود داشته باشند و کاهش وزن بیشتر ازجمله دلایل آنها باشد. اما در تحقیق دیگری که  در مجلۀ چاقی منتشرشده است، محققان متوجه شدند که کاهش وزن برای زنانی که در طول یک سال (۵ روز در هفته برای ۴۵ دقیقه) ورزش‌های هوازی انجام داده‌اند، درنهایت فقط ۲ درصد از و رزن بدنشان کاهش‌یافته است.

همچنین در تحقیقی دیگر در تغذیۀ بالینی آمریکا گفته‌شده که تمرینات ورزش فشرده اشتها برای خوردن را افزایش می‌دهد که اغلب باعث خوردن بیشتر و جذب کالری بیشتر می‌شود. حتی بیشتر ازآنچه در ورزش سوزانده‌اند.

علاوه بر این موارد، سایت انجمن آرتروز فواید دیگری از پیاده‌روی را بیان کرده که در زیر خلاصۀ آن دسته‌بندی‌شده است:

 1. پیاده‌روی جریان خون را بهبود می‌بخشد؛
 2. پیاده‌روی تراکم استخوان را کاهش می‌دهد؛
 3. پیاده‌روی طول عمر را افزایش می‌دهد؛
 4. پیاده‌روی روی خلق‌وخو تأثیر مثبت دارد؛
 5. پیاده‌روی باعث کاهش وزن می‌شود؛
 6. پیاده‌روی ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند؛
 7. پیاده‌روی بر کیفیت خواب تأثیر مثبت می‌گذارد؛
 8. پیاده‌روی به کارایی مفاصل کمک می‌کند؛
 9. پیاده‌روی بوی دهان را کاهش می‌دهد؛
 10. پیاده‌روی عارضه‌های روانی را کاهش می‌دهد؛
 11. پیاده‌روی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد؛
 12. پیاده‌روی باعث افزایش کارایی برای مدت طولانی‌تری در زندگی می‌شود.

نتیجه‌گیری

همۀ اینها بخشی از فواید پیاده‌روی بودند که خودم هم تعدادی از آنها را نمی‌دانستم. برای من پیاده‌روی مانند ورزش کردن کاری نیست که باید انجامش دهم و در مقابل فقط از آن لذت می‌برم. ازاین‌رو برایم کار بسیار راحت و لذت‌بخشی است. و در این روش مانند هر چیزی مهم است که هرکداممان کار، فعالیت، سبک زندگی، روابط اجتماعی، میزان لازم برای استراحت و ورزشی را انتخاب کنیم که برایمان راحت و لذت‌بخش باشد.

مسیر پیاده‌روی از میدان آزادی تا تهران پارس
مسیر پیاده‌روی از میدان آزادی تا تهران پارس

اینکه کاری بکنیم که انجامش برایمان دشوار باشد به دلیل اینکه برای دیگری مفید است، تنها باعث فشار می‌شود و بیشتر از فایده‌اش برایمان ضرر به همراه خواهد داشت.

اما به‌طور خلاصه پیاده‌روی برایم یعنی:

 • فرصتی برای دیدن بهتر محیط که در حال حرکت سریع ممکن نخواهد بود؛
 • زمانی که افکار، ایده‌ها و ذهنیت‌های مخرب همگی کنار هم قرار می‌گیرند و با یکدیگر تعامل می‌کنند؛
 • لذتی که پس از پایان آن به‌دست می‌آورم که قابل توصیف نیست؛
 • روشی برای کوتاه شدن مسیر، مخصوصاً که اگر با همراهی دوستی باشد یا موسیقی و یا پادکستی همراهم باشد؛
 • مدیتیشن در حال حرکت. (مدل‌های متفاوتی برای مراقبه در حال پیاده‌روی وجود دارد که می‌توانید به این‌یکی نگاهی بکنید.)

شمارا هم به پیاده‌روی دعوت می‌کنم. شاید فرصتی پیش آمد و باهم پیاده‌روی کردیم و گپی هم زدیم. در تهران یا در شهر شما.

موسیقی پیشنهادی: Alpha Wave Movement – A Distant Signal

دورهٔ تغییر خویش - نسخه‌ٔ تابستان - صورتی

از این نوشته لذت بردی؟ به اشتراک بگذار

4 Responses

 1. با سلام
  مطلب که گذاشتین به نظر من خیلی خودمانی و بیان اتفاقات روزانه بود
  یه مقدار کمی هم از مظالب دیگه بیان کرده بودین ولی خیلی مثل گفتن خاطر بود
  خیلی از افراد برای خواندن خاطرات وقتی ندارن مثل من. به همین دلیل من ارسال ایمیل های هفته ای را کنسل کردم

  1. خانم ندا سلام
   از اینکه وقت گذاشتید و دیدگاهتون رو بیان کردید، سپاسگزارم.
   برای خودم در جایگاه نویسنده و خواننده، نوشتن و خواندن داستان و تجربه‌های شخصی بامعنی و تأثیرگذارتر است. ولی کاملاً درک می‌کنم که این مدل مناسب همه نیست و نخواهد بود.

 2. تصویر قشنگی رو برام ممکن کردید، اصلا فکر نمی کردم بتوان این مقدار پیاده روی کرد!
  من ساکن اصفهان هستم که به مراتب کوچک تر از تهران است ولی حالا که دیدم شما این همه راه را پیاده میروید، یک سد ذهنی، یک کلیشه در ذهنم شکسته شد! قطعا پیاده روی را در زندگیم بیش از قبل و بعضا جایگزین روش های دیگه حتی دوچرخه سواری میکنم
  شاد و پیروز باشید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط