۱۲ مورد ازآنچه روحت می‌خواهد به یاد داشته باشی

روحت از تو جدا نیست، باوجوداینکه ممکن است این‌طور به نظر آید. درواقع روحت گوهر حقیقی تو است؛ وجود حقیقی تو. ما در حقیقت سایه‌ای ازآنچه باید، هستیم.

به‌سادگی فراموش می‌کنیم چه کسی هستیم، از کجا آمده‌ایم و می‌توانیم چطور باشیم و گاهی به یادآوری نیاز داریم.

تو روح نداری، بلکه خودت روح هستی. تو یک جسم داری.
– سی.اس. لوییز

۱۲ مورد ازآنچه روحت می‌خواهد به یاد داشته باشی

۱. تو دقیقاً همان‌جایی هستی که باید باشی

مهم نیست چه پیش‌آمده، مهم نیست چطور به‌جایی که اکنون هستی رسیده‌ای. مهم نیست چه گزینه‌ها یا راه‌هایی پیش پایت بوده اما انتخابشان نکرده‌ای. روحت می‌خواهد بدانی که هیچ‌چیز بی‌دلیل یا اتفاقی رخ نمی‌دهد. ایمان داشته باش، بالاخره همه‌چیز درست می‌شود.

۲. همه‌چیز موقتی است

هیچ‌چیز تا ابد باقی نمی‌ماند، خوب، بد، نازیبا، هیچ‌کدام همیشگی نیست. پس تو هم همان‌طور باش. همچون آب جاری با بالا و پایین زندگی همراه باش.

۳. هر آنچه نیاز داری همین حالا درونت هست

خودت را بشناس! با خودت بنشین و خودت را دریاب. هر چه لازم داری، ازجمله استحکام، شجاعت، شفقت، عشق، همه را در وجودت داری. انتخاب با خودت است که نیاز داری کدام‌یک را پیدا کنی و وارد زندگی‌ات کنی.

۴. همان‌گونه که هستی خوب است

مهم‌ترین هدف زندگی این نیست که خود را مجبور به تغییر کنی یا یک تغییر بزرگ را به خودت تحمیل کنی. هدف این است که با خودت و آنچه هستی در هرلحظه، در صلح باشی؛ باوجود هر چه درگذشته انجام داده یا حتی انجام نداده‌ای؛ هر چه گفته یا نگفته‌ای. تغییر انتخابی است که همه داریم، اما قرار نیست با ناخشنودی آن را به خود تحمیل کنیم. تغییر واقعی با پذیرفتن آغاز می‌شود.

۵. فقط و فقط با خودت می‌توانی ارزش فردی‌ات را مشخص کنی

اگر پیوسته در بیرون از خود به دنبال ارزش‌گذاری و تأیید هستی، هرگز شاد نخواهی بود. ما انسان‌ها باهم فرق داریم و هرکدام مسائل را به‌گونه‌ای متفاوت درک و دریافت می‌کنیم، اما خوش‌نامی چیزی نیست که بتوانی آن را کنترل کنی. شهرت تو در حقیقت دست خودت نیست، پس‌دست از راضی کردن اطرافیانت بردار و شروع کن به راضی کردن خودت.

۶. وقتی زمانه سخت می‌شود، نگاه خود را تغییر بده

همهٔ احساسات منفی ازجمله نگرانی، کشمکش، احساس گناه، پشیمانی و ناراحتی ریشه در زندگی نکردن در لحظهٔ حال دارد. تنها باتجربهٔ کامل لحظهٔ حال می‌توانیم زاویهٔ دید خود را تغییر دهیم و این موضوع را درک کنیم که بالا و پایین‌های زندگی در مقیاس بسیار بزرگ، واقعاً ناچیز است.

پس نتیجه می‌گیریم که:

۷. در لحظه زندگی کن

نه درگذشته زندگی کن، نه در رؤیای آینده. علاقهٔ خود را پیدا کن و دست‌به‌کار شو. لحظهٔ بعدی زندگی‌ات، از  همین لحظه مهم‌تر نیست. امروز آن کاری را انجام بده که رؤیای آن را برای آینده در سرداری و بدان که تمام‌کارهای گذشته‌ات را می‌بایست انجام می‌دادی تا از آن‌ها درس بگیری و رشد کنی.

بنابراین آن‌ها را رها کن، بگذار همان‌طور که هستند، باشند و به‌خاطر هر آنچه اکنون داری، سپاس‌گزار باش.

۸. ترس خود را رها کن

تنها دو حقیقت در دنیا وجود دارد، اولی عشق و دومی ترس؛ در موقعیت برابر نسبت به هم. برای ماندن در حالت عشق خالصانه و واقعی و اصل هستی، نمی‌بایست ترس را با خود حمل کنیم.

ترس در زد، عشق در را باز کرد، اما کسی آنجا نبود.
– ناشناس

۹. دست از تلاش برای کنترل کردن بردار

چسبیدن به این استدلال غلط که می‌توانی همهٔ پیامدهای زندگی را کنترل کنی، خیالی واهی است که برای خودت ساخته‌ای. ما نمی‌دانیم آینده چه به همراه خواهد داشت؛ همچنین نمی‌توانیم درک کنیم که نتیجهٔ هر کنش و واکنشی چیست؛ بنابراین دوست داشتنمان می‌بایست بدون وابستگی باشد. باید بدون توقع زندگی کنیم و بدون قضاوت مشاهده و دریافت کنیم.

۱۰. به خاطر داشته باش که از کجا آمده‌ای

وقتی نقطهٔ آغاز را بدانی، پایان را هم درک خواهی کرد. وقتی به این درک برسیم که آگاهی‌مان بی‌پایان است، متوجه می‌شویم که در حقیقت ما انرژی هستیم. انرژی، آگاهی و روحی که همواره در حال تکامل یافتن، آموختن و رشد است.

۱۱. پذیرش داشته باش

اگر بتوانی همیشه در حالت پذیرش باشی و خوب و بد را بپذیری، نیاز خود را برای کنترل کردن از دست می‌دهی؛ ترس‌ها و توقعاتت را رها می‌کنی تا بتوانی در لحظه زندگی کنی. بدون پذیرش هیچ‌چیز شکوفا نمی‌شود. نیایش حقیقی این است که خواسته‌ها و آرزوهای قلبی‌ات را طلب نکنی، بلکه همهٔ نعمت‌های زندگی را قبول کنی و در مقابل سپاس‌گزار باشی. چرخه‌ای از عشق که همواره رشد می‌کند.

۱۲. تو هرگز تنها نیستی

گفته می‌شود اینشتین باور داشته که واقعیت یا دنیای دیگری وجود دارد که فراتر از قدرت دید ماست. چشم ما تنها توانایی دیدن طیف محدودی از رنگ‌ها را در سه بعد دارد. انرژی فراتر از پردهٔ جسم است. انرژی بیکرانی که گاهی آن را احساس می‌کنی. در حقیقت ما هرگز تنها نیستیم. همیشه با نادیدنی‌های بسیار دربر گرفته‌شده‌ایم و اگر تصمیم بگیری فرابخوانی، شک نکن که با پاسخی شگفت‌زده می‌شوی.

نوشته‌ای از LJ Vanier

کوچینگ با آیدین - ۲

از این نوشته لذت بردی؟ به اشتراک بگذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *