آنچه من در طول ۱۲ سال از یک شَمَن آموختم

برای مدت ۱۲ سال تجربۀ فوق‌العادۀ زندگی با مردم هوچول (huichol) را داشتم. یک قبیلۀ بومی که در منطقۀ کوهستانی مکزیک زندگی می‌کنند. در مدتی که آنجا بودم در مورد شَمَن‌ها مطالعه می‌کردم و شاگرد یکی از آن‌ها به نام دون خوزه ماتسوا بودم که ۱۱۰ سال عمر کرد.

در آنجا شانه‌به‌شانۀ آن‌ها روی مزرعه کارکردم و بسیاری از رازهایشان را کشف کردم. آن‌ها از سالم‌ترین، خوشحال‌ترین و فرزانه‌ترین مردمی هستند که من تابه‌حال دیده‌ام. درس‌های بسیاری از این شمن‌ها آموختم. یکی از آن‌ها این است که چطور با ایجاد تغییرات کوچک درروش زندگی و عادت‌های خود، انسان‌های متعادل‌تر و سازنده‌تری باشیم.

چهار روش برای این‌که در زندگی به شمن‌ها بیشتر شبیه باشیم:

۱. همیشه به دنبال یک رویکرد جدید در برنامۀ روزانۀ خود باشید.

مردم هوچول بسیار نزدیک به طبیعت زندگی می‌کنند. درنتیجه طبیعت هرروز برایشان فرصت‌های جدیدی به ارمغان می‌آورد. آن‌ها بی‌نهایت خوش‌بین هستند.

ما تمایل داریم که در زندگی خود درگیر عادت‌ها شویم. در روابط خود، در مورد چگونگی مراقبت از بدنمان، در شغلمان و غیره.  اگر می‌خواهید بیشتر شبیه یک شمن باشید، می‌توانید نگرش و رفتاری را پیشه کنید که روش منفی یا کهنۀ زندگی‌تان را تغییر دهد. خواهید دید که این رویکرد جدید چقدر خوب برایتان کار می‌کند.

چه روش جدیدی برای ارتباط برقرار کردن با خانواده باشد، چه تغییری در روال ورزش کردن. حتی ممکن است طرز فکر جدیدی در مورد مشارکت با دنیا باشد.

۲. سعی کنید بیاموزید پذیرای چالش‌ها باشید و آن‌ها را طبیعی در نظر بگیرید.

ممکن است با دیدن کوهی شیب‌داری که مردم هوچول در آن‌ها ذرت و محصولات دیگر می‌کارند، تعجب کنید از اینکه چطور انگیزۀ این کار را پیداکرده‌اند.

برایتان میگویم چطور: آن‌ها به‌اندازۀ تپه نگاه نمی‌کنند. آن‌ها تنها بر کاشتن هر دانه در یک‌زمان تمرکز می‌کنند تا اینکه تمام سراشیبی به ردیف‌های مرتب آراسته می‌شود.

این برای آن گروه از ما که دائم شکایت یا کم‌کاری می‌کنیم، درس بزرگی است. یا برای آن دسته از ما که وقتی وظیفۀ خطیری بر دوشمان است، برای خود دلسوزی می‌کنیم.
چالش داشتن طبیعت زندگی است. به چالش‌ها به شکل درس‌های زندگی بنگرید. توانایی‌های خود را ارتقا دهید و هوشمندتر شوید.

۳. دست از عجله‌کردن در زندگی و کارهایتان بردارید.

من با دیدن مردم ۸۰ و ۹۰ سالۀ هوچول بسیار تعجب می‌کردم. آن‌ها هرروز بارهای سنگینی را بر پشت خود به بالا و پایین کوه می‌برند. بسیاری از آن‌ها تا ۱۰۰ سال عمر می‌کنند و تا آخرین روز زندگی خود، کار می‌کنند.

آن‌ها فعال‌ترین مردمی هستند که من تابه‌حال دیده‌ام. بااین‌حال آرام حرکت می‌کنند، چرت می‌زنند، با خانواده و دوستان خود جمع می‌شوند و می‌گویند و می‌خندند و تا می‌توانند استراحت می‌کنند.

آن‌ها می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند، چراکه قدم‌به‌قدم حرکت می‌کنند و تنها بر کاری تمرکز می‌کنند که در آن لحظه مشغول آن هستند. انجام کارهای پیچیده به‌آرامی و با اسلوب، روش بسیار خوبی برای رسیدن به هدف است. درحالی‌که به خود فشار آوردن و اضطراب ایجاد کردن برای رسیدن به هدف، روش خوبی نیست.

اگر کارها را با آرامش انجام دهید، به ذهن و بدن خود اجازه می‌دهید که به بالاترین میزان کارایی خود برسند.

۴. امروز همان کسی باشید که دوست دارید روز بعد باشید.

یک شمن حد خود را می‌داند. بااین‌حال همواره تلاش می‌کند که بهتر و بهتر شود. شمن به دنبال تعادل و خرد است و خشنودی خود را در جستجو کردن، می‌یابد. به همین سادگی. ما می‌توانیم از منش آن‌ها درس بگیریم. اینکه بخواهیم تعادل بیشتری در زندگی شغلی خود داشته باشیم، اما بیش از توان خود درگیر شویم، نمونه‌ای از عدم هماهنگی است.

  • اگر می‌خواهید خوشحال باشید، در میان افرادی زندگی کنید که از شما حمایت می‌کنند و دوستتان دارند.
  • اگر به دنبال سلامت بیشتر هستید، امروز رفتارهایی پیشه کنید که سلامت جسم، روح و ذهنتان را به‌همراه داشته‌باشد.
  • هرروز از خود سؤال کنید که آیا این رویکرد، تصمیم یا فرد به من کمک می‌کند که فراتر از این روم یا سد راهم می‌شود؟

منبع

نقطهٔ عطفی در میانهٔ راه - بنر

از این نوشته لذت بردی؟ به اشتراک بگذار

12 Responses

  1. سلام وعرض ادب بسیاربسیارمتشکرم ،مفیدمختصرومتفاوت لذت بردم ای کاش بیشتراز شمن ها مطلب بزارید که با جان ودل مطالعه میکنم بازهم تشکروآرزوی سلامتی وادامه مسیری سبزوپربار برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط